اسرار شگفت انگیز لیپوماتیک

جراحی لاغری لیپوماتیک چیست؟

امروزه داشتن یک اندام خوش‌فرم و زیبا مخصوصاً برای جوانان به یک رؤیای دست‌نیافتنی تبدیل‌شده است. معمولاً بهترین و ایده‌آل‌ترین روش لاغری برای داشتن یک‌ اندام باریک و خوش‌فرم، رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی می‌باشد.‌ شما‌ با داشتن رژیم مناسب و کمک‌ گرفتن از مربی حرفه‌ای، می‌توانید تا حد زیادی از اضافه‌وزن خود بکاهید‌.

اما‌ گاهی به دلیل شرایط جسمانی خاص قادر به ورزش کردن نبوده و یا رعایت رژیم نیز برایتان دشوار می‌شود. در این صورت می‌بایست جراحی‌های لاغری نوین امروزی را، به‌عنوان بهترین روش برای تناسب‌اندام انتخاب نمود. یکی از بهترین و محبوب‌ترین انواع جراحی‌های لاغری در دنیا پس از لیپوویزر، لیپوماتیک می‌باشد که بانام پیکرتراشی نیز شناخته می‌شود.

این جراحی حدود بیست سال است که در دنیا رواج یافته و در چند سال‌ اخیر، بسیار پرطرفدار شده است. با کمک ‌این عمل جراحی می‌توان چربی‌های انباشته‌شده در ناحیه صورت، شکم، ران، بازوها و … را به‌طور کامل تخلیه کرد.

نحوه عمل لیپوماتیک

این روش شباهت زیادی به لیپوساکشن دارد؛ اما شیوه مکش و تخلیه‌سازی چربی در روش پیکرتراشی با لیپوساکشن متفاوت می‌باشد.‌ برای انجام عمل پیکرتراشی، معمولاً از بی‌حسی استفاده می‌شود. به همین دلیل این عمل بسیار کم‌خطرتر می‌باشد.

اما در حالت کلی اگر پزشک قصد تخلیه حجم بسیار زیادی از چربی‌های بدن را داشته باشد، قطعاً انجام بیهوشی بیشتر توصیه می‌شود. پس از بیهوشی پزشک یک برش بسیار ریز را در ناحیه موردنظر، مثل شکم یا ران و یا حتی صورت ایجاد می‌کند.

این برش بسیار کوچک بوده و برای وارد نمودن لوله کانولا به بافت چربی، حین انجام لیپوماتیک ایجاد می‌شود‌. لوله کانولا از طریق این برش یا سوراخ به بافت چربی وارد گردیده و با استفاده از امواج فراصوت و لرزش‌های زیاد، بافت چربی را می‌شکند.

پس از شکسته شدن بافت چربی، پزشک به‌واسطه دستگاه‌های مخصوصی، چربی را بیرون می‌کشد؛ درنتیجه این عمل با موفقیت انجام‌شده و با بخیه زدن سوراخ ایجادشده، جراحی کاملاً به پایان می‌رسد.

این عمل نه‌تنها یک جراحی زیبایی به‌حساب می‌آید، بلکه می‌تواند باهدف تأمین سلامت زیبا جویان نیز صورت گیرد. چراکه گاهی چربی زیادی در نقاط مختلف بدن فرد انباشته‌شده و ممکن است به همین دلیل سلامتی او به خطر بیفتد. درنتیجه با انجام لیپوماتیک بیمار می‌تواند به سلامت کامل دست یابد.

مهم‌ترین مزایای جراحی لاغری لیپوماتیک

انجام عمل لیپو می‌تواند مزایای فراوانی را برای افراد به همراه داشته باشد. به همین دلیل روزبه‌روز به طرفداران این جراحی زیبایی افزوده می‌شود. به‌گونه‌ای که پیکرتراشی امروزه در لیست پنج جراحی لاغری برتر در دنیا قرارگرفته است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای این عمل لاغری اشاره نموده‌ایم:

مزایای جراحی لاغری لیپوماتیک
 • ایمن بودن

قطعاً ایمن بودن عمل‌های زیبایی برای تمامی زیبا جویان مهم‌ترین معیار می‌باشد. چراکه داشتن اندامی زیبا بدون اینکه هیچ آسیب دیگری به بدن وارد کند، قطعاً اولین خواسته هر فردی خواهد بود. لیپوماتیک ازجمله عمل‌های بسیار ایمن و کم‌خطری است که هیچ آسیبی به بدن بیمار وارد نمی‌کند. چراکه در این روش دستگاه کانولا تنها به قسمت خاصی از بدن ضربه و لرزش وارد می‌کند و معمولاً به بافت‌های مجاور هیچ‌گونه آسیبی وارد نخواهد کرد.

 • نتایج بسیار مطلوب

جراحی پیکرتراشی نتایج فوق‌العاده مطلوبی به همراه دارد. چراکه در این روش معمولاً بافت چربی به‌صورت یکنواخت از بدن خارج‌شده و همین موجب می‌شود که هیچ‌گونه برآمدگی یا گودی خاصی در ناحیه موردنظر ایجاد نگردد.

 • بدون احساس درد

در درجه اول این عمل بدون بیهوشی صورت می‌گیرد تا فرد دچار عوارض ناشی از بیهوشی قرار نگیرد؛ اما با انجام بی‌حسی نیز، فرد متوجه هیچ دردی هنگام عمل لیپوماتیک نخواهد شد.

 • دوره نقاهت کوتاه

معمولاً عمل‌های جراحی زیبایی که دوره نقاهت طولانی‌مدتی دارند، موردپسند عموم نیستند. چراکه بازگشت به زندگی عادی و کوتاه بودن این دوره برای افراد بسیار مهم است. عمل پیکرتراشی دوره نقاهت کوتاه‌مدتی نسبت به سایر جراحی‌های لاغری دارد. به‌گونه‌ای که نقاهت این عمل حدود دو هفته به طول می‌انجامد و همین موجب می‌شود که بیمار سریع‌تر بتواند به زندگی روزمره خود بازگردد.

 • عدم نیاز به بستری شدن

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای جراحی لیپوماتیک عدم نیاز به بستری شدن می‌باشد. معمولاً بیمار با انجام این عمل بعد از چند ساعت می‌تواند از بیمارستان ترخیص شود. چراکه امکان‌ گذراندن دوره نقاهت در منزل نیز وجود دارد.

 • کوچک بودن برش‌ها‌

معمولاً در اکثر جراحی‌های لاغری، کوچک‌ بودن برش‌ها می‌تواند مزیت بسیار بزرگی محسوب شود. چراکه ایجاد برش‌های بزرگ نه‌تنها نقاهت را طولانی‌تر می‌کند، بلکه گاهی ممکن‌ است‌ موجب به جا ماندن آثار بخیه بر روی پوست شود‌‌؛ اما در روش لیپوماتیک تنها از چند برش و سوراخ بسیار ریز استفاده می‌شود.

 • سریع انجام گرفتن جراحی

معمولاً مدت‌زمان پیکرتراشی کاملاً بستگی به این دارد که پزشک قصد داشته باشد برای چند قسمت از بدن تخلیه چربی انجام دهد. هرچقدر که تعداد این قسمت‌ها بیشتر باشد، قطعاً جراحی بیشتر به طول‌ می‌انجامد؛ اما در حالت کلی معمولاً پیکرتراشی سریع‌تر از عمل‌های لاغری دیگر به پایان می‌رسد و امکان مشاهده نتایج بلافاصله بعد از جراحی کاملاً امکان‌پذیر خواهد بود.

معایب و فاکتورهای منفی جراحی لیپوماتیک

معایب این عمل زیبایی را می‌توان همان عوارض احتمالی آن قلمداد کرد.‌ به‌طورکلی در صورت انجام این عمل ممکن است برخی عوارض شامل حال شما شوند؛ اما این‌ نکته را نیز در نظر داشته باشید که این عوارض، تنها زمانی متوجه شما می‌شوند که برای انجام این جراحی به مراکز نامعتبر و پزشکان غیرحرفه‌ای مراجعه کرده باشید. پس اگر برای انجام این جراحی به پزشکان ماهر و کاردان مراجعه نمایید، بدون شک هیچ‌یک از این عوارض را تجربه نخواهید کرد. دکتر آرش جهانشاهی باتوجه به سابقه فعالیتی که در زمینه لیپوماتیک دارد آن را بدون عوارض برایتان انجام می‌دهد. در ادامه به بررسی معایب و‌ فاکتورهای منفی این‌ جراحی پرداخته‌ایم:

معایب جراحی لیپوماتیک
 • کبودی شدید

کبودی پوست بعدازاین عمل کاملاً طبیعی است. چراکه به پوست شوک زیادی وارد گردیده است و همین موجب می‌شود که دچار کبودی گردد؛ اما در حالت کلی کبودی مربوط به لیپوماتیک طبیعتاً باید بعد از یک هفته برطرف شود. درحالی‌که اگر تحت نظر افراد کم تجربه‌صورت گرفته باشد، ممکن است کبودی تا چندین هفته نیز ادامه داشته باشد.

 • التهاب

التهاب ناشی از تجمع مایعات، در ناحیه جراحی می‌باشد که ممکن است ورم زیادی نیز ایجاد نماید. تورم و التهاب ممکن است تا شش ماه نیز ادامه داشته و برطرف نشوند. حتی این احتمال وجود دارد که مایعات از قسمت‌ سوراخ‌های ایجادشده، خارج شوند.

 • عفونت

اگر محل زخم بعد از عمل مرتباً تمیز نشود و پانسمان تعویض نگرد، احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد. عفونت‌ در ناحیه جراحی بسیار خطرناک و نگران‌کننده است. به همین دلیل در صورت عفونت شدید باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

 • سوراخ شدن اندام‌های داخلی

اگر پزشک دارای صلاحیت و دانش کافی در این زمینه نباشد، این احتمال وجود دارد که حین انجام لیپوماتیک لوله کانولا وارد اندام‌های دیگر شده و موجب سوراخ شدن آن‌ها شود. در این صورت زیبا جو ممکن است در شرایط بسیار خطرناکی قرار گیرد. البته احتمال بروز این مورد معمولاً بسیار نادر می‌باشد.

 • مشکلات قلبی و کلیوی

وقتی پزشک در حال مکش و خارج‌سازی چربی‌ها از بدن می‌باشد، معمولاً سطح مایعات در بدن دچار تغییراتی می‌شود. درنتیجه همین مسئله می‌تواند موجب بروز عارضه‌ها و مشکلات قلبی و کلیوی شود.

 • واکنش آلرژیک

این مورد معمولاً از قبل تست می‌شود.‌ اما گاهی ممکن است افراد به موادی که حین انجام جراحی لیپوماتیک استفاده می‌شوند، حساسیت نشان داده و‌ دچار آلرژی شود.

 • برگشت چربی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم این جراحی، برگشت چربی‌های استخراج‌شده می‌باشد. هیچ روشی در جهان وجود ندارد که تضمین کند چربی‌های خارج‌شده دیگر برنمی‌گردند. پس بیمار باید با رعایت رژیم و ورزش از تجمع مجدد چربی‌ها در بدن خود جلوگیری نماید.

 • افتادگی پوست

برخی از افراد تصور می‌کنند که انجام عمل لیپو به علت لرزش‌هایی که دستگاه کانولا وارد می‌کند، می‌تواند موجب سفتی و‌ کلاژن‌سازی پوست شود؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است. چراکه در این روش معمولاً کلاژن‌سازی انجام‌نشده و پوست اضافه نیز برش داده نمی‌شود.‌ درنتیجه اگر حجم زیادی از چربی حین انجام لیپوماتیک از بدن خارج شود، قطعاً افتادگی پوست را به همراه خواهد داشت.

لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب است؟

معمولاً برای انجام این عمل می‌بایست افراد دارای برخی شرایط باشند تا بتوانند جزو لیست کاندیدهای مناسب این عمل جراحی قرار گیرند‌. به همین دلیل لزوماً هر فردی نمی‌تواند برای انجام این عمل مناسب باشد. مناسب‌ترین افراد برای انجام جراحی پیکرتراشی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عدم ابتلا به بیماری‌های خاص

کسانی برای انجام این جراحی مناسب هستند که به هیچ عارضه یا بیماری زمینه‌ای خاصی دچار نباشند. این بیماری‌ها شامل مواردی مثل فشارخون، مشکلات قلبی، بیماری‌های ریوی و … می‌شوند. چراکه لیپوماتیک می‌تواند برای این دسته از افراد مضر باشد.

 • افراد دارای ثبات وزن

فرد باید حتماً ثبات وزن داشته و تا حد امکان اضافه‌وزن بیش‌ازاندازه‌ای نداشته باشد. اگر وزن بسیار بالایی دارید، برای این جراحی کاندید مناسبی نیستید. اول باید وزن خود را به حالت نرمال و ایده‌آل برسانید و بعد این جراحی را انجام دهید. چراکه معمولاً این روش تنها فرم بدن را زیباتر می‌کند و معمولاً طی انجام آن نمی‌توان چربی زیادی را از بدن تخلیه نمود. چراکه اگر بیشتر از سه و نیم کیلوگرم چربی طی لیپوماتیک از بدن خارج شود، ممکن است سلامتی افراد به خطر بیفتد.‌

 • غیر سیگاری‌ها

این عمل برای افراد غیر سیگاری معمولاً نتیجه بسیار مطلوبی را در پی خواهد داشت. به همین دلیل نیز انجام آن معمولاً برای افرادی که استعمال دخانیات دارند به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. چراکه سیگار کشیدن می‌تواند درصد موفقیت این جراحی را کاهش داده و دوره نقاهت آن را نیز طولانی‌تر نماید.

 • افراد دارای پوست سفت و ارتجاعی

لیپوماتیک برای افرادی که پوست سفت و ارتجاعی دارند بیشتر از سایرین توصیه می‌شود؛ اما کسانی که دارای پوستی شل و افتاده هستند، معمولاً کاندید مناسبی برای انجام این عمل محسوب نمی‌شود. چراکه در اثر پیکرتراشی معمولاً حجم زیادی از چربی تخلیه‌شده و‌ همین موجب می‌شود که پوست دچار افتادگی بیشتری شود.

 • عدم مصرف داروی خاص

گاهی کسانی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند نیز برای انجام لیپوماتیک مناسب نخواهند بود. برای مثال فردی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کند، نمی‌تواند تحت‌ انجام این جراحی قرار گیرد. چراکه این داروها ممکن است موجب خونریزی شدید فرد هنگام پیکرتراشی شوند. به همین دلیل افراد مناسب برای این جراحی، معمولاً کسانی هستند که داروی خاصی مصرف نمی‌کنند.

هزینه جراحی لاغری لیپوماتیک یا پیکرتراشی

هزینه لیپوماتیک کل بدن بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ اما در حالت کلی این عمل معمولاً هزینه‌های زیادی را می‌طلبد. در درجه اول میزان هزینه بستگی به این دارد که قصد دارید چند نقطه از بدن را پیکرتراشی کنید.

هرچقدر تعداد نقاط بیشتری تحت انجام پیکرتراشی قرار گیرند، نیاز است که پزشک چربی بیشتری را تخلیه نموده و از طرفی انجام جراحی نیز مدت‌زمان بیشتری به طول می‌انجامد. درنتیجه طبیعتاً در این حالت انجام لیپوماتیک هزینه بالاتری را در برمی‌گیرد.

دومین عاملی که می‌تواند تعیین‌کننده هزینه این عمل باشد، میزان تبحر و مهارت پزشکان می‌باشد. هرچقدر که پزشک دارای مهارت بالاتری باشد، قطعاً هزینه انجام این عمل تحت نظر او نیازمند هزینه‌های بالاتری است.‌

حال نکته حائز اهمیت این است که‌ گاهی برخی مراکز بیمه نیز هزینه این عمل را‌ تقبل می‌نمایند. البته این تنها در صورتی است که پیکرتراشی تنها به‌منظور حفظ سلامتی فرد انجام‌گرفته باشد.

اقدامات و مراقبت‌های ضروری قبل و بعد از لیپوماتیک

قبل و بعد از عمل پیکرتراشی رعایت برخی مراقبت‌ها و انجام اقداماتی خاص، کاملاً ضرورت دارد. رعایت این نکات مراقبتی موجب می‌شود که جراحی با موفقیت بالاتری صورت پذیرد و از بروز عوارض احتمالی نیز جلوگیری شود.

 • قبل از پیکرتراشی فرد می‌بایست برای اندازه‌گیری میزان چربی در زیر پوست خود، حتماً به مراکز سونوگرافی مراجعه نماید.
 • انجام آزمایش خون برای تشخیص کم‌خونی و بیماری‌های قلبی و کلیوی قبل از جراحی، کاملاً الزامی می‌باشد.
 • قبل از لیپوماتیک عکس‌برداری از ناحیه موردنظر کاملاً ضرورت دارد. چراکه وجود این تصاویر برای تشکیل پرونده پزشکی کاملاً الزامی می‌باشد.
 • فرد باید از مصرف داروهایی که موجب رقیق شدن خون می‌شوند مانند آسپرین از یک هفته پیش از جراحی اجتناب نماید.
 • استعمال دخانیات و سیگار نیز حداقل یک هفته پیش از جراحی ممنوع خواهد بود.
 • عدم مصرف مایعات و غذاها تا هشت ساعت قبل از جراحی بسیار ضرورت دارد. چراکه معده برای انجام این عمل باید کاملاً خالی باشد.

اقدامات و مراقبت‌های بعد از پیکرتراشی

 • بعد از انجام لیپوماتیک بهتر هست حتماً تمرینات ورزشی داشته و در مصرف وعده‌های غذایی پرخوری و زیادی روی نکنید.
 • تا دو ماه پس از جراحی باید به‌صورت مداوم از گن‌های باکیفیت استفاده کنید. بهتر است در طول روز حداقل شش ساعت گن ببندید و تنها در مواقع ضروری مانند حمام رفتن آن را دربیاورید.
 • گاهی ممکن است مایعات یا ترشحاتی از ناحیه جراحی خارج شوند. این مورد بعد از لیپوماتیک کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. بهتر است پوست ناحیه موردنظر را به سمت‌ پایین ماساژ داده تا این ترشحات سریع‌تر تخلیه شوند.
 • معمولاً بعد از انجام لیپو‌ ممکن است دامنه حرکتی نقاط مختلف بدن تا مدت‌زمان یک ماه کاهش یابند. به همین دلیل سرکار رفتن معمولاً تا این مدت‌زمان توصیه نمی‌شود. چراکه طبیعتاً یک جراحی عظیم در بدن صورت گرفته و بهبود زخم‌ها و گذر از دوره نقاهت قطعاً زمان‌بر می‌باشد.
 • تا سه ماه بعدازاین عمل از انجام ورزش‌های سنگین یا هرگونه فعالیتی که موجب ایجاد فشار به ناحیه جراحی شود، به‌شدت اجتناب نمایید.
 • بعد از لیپوماتیک به‌هیچ‌عنوان بر روی شکم نخوابید. بلکه می‌بایست به حالت طاق‌باز دراز کشیده تا‌ به شکم فشاری وارد نشود.
 • رفتن به استخر، سولاریوم، جکوزی و‌... تا یک‌ الی سه ماه بعد این عمل کاملاً ممنوع می‌باشد.
 • حتماً داروهای تجویزشده توسط پزشک را مصرف نمایید و به‌هیچ‌عنوان بدون مشورت با پزشک مصرف آن‌ها را متوقف نکنید.
 • رانندگی نیز تا یک ماه پس از عمل ممنوعیت دارد؛ اما بعد از گذر این بازه زمانی، می‌توانید با مشورت پزشک کم‌کم رانندگی را نیز شروع کنید.
 • نهایتاً یک‌ هفته پس از لیپوماتیک حمام رفتن کاملاً بلامانع است.
 • پس‌ازاین جراحی سعی کنید در بازه‌های زمانی مختلف به پزشک مراجعه نمایید تا وضعیت جسمانیتان مورد بررسی قرار گیرد.

در صورت مشاهده هرگونه علامت غیرطبیعی مثل درد شدید، خونریزی حاد، سوزش پوست و … مراجعه به اورژانس ضرورت دارد و به‌هیچ‌عنوان چنین مواردی را نادیده نگیرید.

سوالات متداول

بله پیاده‌روی می‌تواند به کاهش التهاب و ورم بعد از جراحی بسیار کمک کند.

این عمل لاغری برای اکثر قسمت‌های بدن‌ مثل ران، باسن، شکم، پهلو، صورت و … قابل انجام می‌باشد.

این کاملاً بستگی به میزان توده‌های چربی در بدن دارد؛ اما در حالت کلی این عمل با توجه به نقاطی که نیازمند تخلیه چربی می‌باشند، مابین دو الی پنج ساعت به طول می‌انجامد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.