ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه

ماموپلاستی، روشی نوین برای خوش‌فرمی سینه‌ها

امروزه داشتن سینه‌های بزرگ و حجیم، می‌تواند برای بسیاری از خانم‌ها یک معیار زیبایی بسیار مهم تلقی شود. به همین علت پروتز سینه امروزه طرفداران زیادی پیداکرده است. چراکه برای داشتن یک‌ اندام و استایل آرتیستی و زیبا، داشتن سینه‌های حجیم و نسبتاً بزرگ می‌تواند از اصلی‌ترین فاکتورها محسوب شود.

اما این مورد در خصوص تمامی خانم‌ها صدق نمی‌کند. برای برخی از بانوان داشتم سینه‌های بزرگ خوشایند نیست و معمولاً طرفداران سینه‌های خوش‌فرم و نسبتاً کوچک‌تر هستند.‌ چراکه داشتن سینه‌های بزرگ نیز می‌تواند برخی معایب و مشکلات را به همراه داشته باشد. در درجه اول اگر سایز پستان بیش‌ازاندازه بزرگ باشد، وزن بالای آن می‌تواند به گردن و شانه نیز فشار وارد نماید.‌ همچنین بعضی از خانم‌های لاغر به علت داشتن سینه‌های پر و حجیم، تناسب‌اندام ندارند.

به همین دلیل این مورد می‌تواند در هنگام خرید و دوخت لباس نیز برای آن‌ها مشکل ‌آفرین باشد. در حالت دیگر اگر سایز سینه‌ها بیش‌ازاندازه بزرگ باشد، به علت آویزان شدن آن‌ها، ممکن است در فصول گرم به دلیل تعریق، پوست بالای شکم عرق‌سوز شود.

پس تا اینجا می‌توان دریافت که داشتن سینه‌های حجیم باوجود زیبایی و جذابیتی که به استایل ما می‌بخشند، می‌توانند برخی فاکتورهای منفی را نیز به همراه داشته باشند. به همین علت امروزه بسیاری از خانم‌ها‌ به دنبال راهکاری ایمن‌ هستند تا بتوانند سایز سینه‌های خود را کوچک‌تر کنند‌. یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن سینه‌های کوچک و خوش‌فرم، ماموپلاستی می‌باشد.

نحوه انجام ماموپلاستی

این روش درواقع نوعی جراحی سینه است که در چند سال اخیر بسیار باب شده است. جراحی سینه را می‌توان هم برای کوچک‌تر کردن و هم برای حجیم سازی سینه‌ها انجام داد؛ اما این نوع جراحی بیشتر برای کاهش سایز سینه‌ها کاربرد دارد. در این روش که‌ تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد، پزشک برشی در زیر سینه ایجاد خواهد کرد. سپس به‌واسطه ابزار جراحی، بافت چربی داخل سینه را برش داده و خارج می‌نماید.

پس از تخلیه این بافت پزشک سعی می‌کند به سینه فرم داده و دوباره پوست برش داده‌شده را بخیه بزند؛ درنتیجه جراحی ماموپلاستی به پایان رسیده و نتایج آن بلافاصله بعد از عمل قابل رؤیت خواهند بود.

مهم‌ترین مزایای ماموپلاستی چیست؟

انجام عمل کوچک‌  کردن سینه که امروزه توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است، می‌تواند مزایا و فاکتورهای مثبت فراوانی داشته باشد. به همین دلیل امروزه جزو پرطرفدارترین جراحی زیبایی به‌حساب آمده و معمولاً نتایج شگفت‌انگیزی به‌ دنبال خواهد داشت.‌ مهم‌ترین مزایای این جراحی عبارت‌اند از:

 • زیبایی تناسب‌اندام

تناسب‌اندام اولین فاکتور مثبت این جراحی می‌باشد. بانوان می‌توانند با انجام این عمل سینه‌های کوچک‌تر و متناسب‌تر داشته باشند. به همین علت سینه‌ها تناسب بیشتری با سایز اجزای بدن داشته  و همین مورد می‌تواند موجب زیبایی و تناسب‌اندام در خانم‌ها شود گاهی برخی پزشکان عمل ماموپلاستی را همزمان با ابدومینوپلاستی نیز انجام می‌دهند.

 • لیفت و رفع افتادگی سینه‌ها

دیگر مزیت انجام ماموپلاستی برای خانم‌ها رفع افتادگی سینه‌ها است. گاهی به علت بالا رفتن سن، چاقی یا لاغری، ورزش‌ و … سینه‌ها حالت افتاده‌ای دارند و پوست این ناحیه شل می‌شود‌. حال در طی انجام عمل جراحی، پزشک سینه‌ها را رو به بالا کشیده و لیفت می‌کند.‌ در صورت لزوم نیز ممکن است پزشک پوست اضافه و شل شده سینه را برش داده و کاملاً جداسازی نماید. درنتیجه سینه‌ها کاملاً رو به بالا لیفت شده و جوان‌سازی انجام می‌شوند.

 • رفع درد و ناراحتی گردن و شانه

همان‌طور که در بالا نیز گفته شد، اگر سایز سینه‌ها بیش‌ازاندازه بزرگ باشد، می‌تواند درد گردن و شانه را با همراه داشته باشد. حال با انجام ماموپلاستی وزن سینه‌ها تا حد زیادی کاهش‌یافته و قطعاً درد و ناراحتی گردن و شانه نیز کاهش خواهد یافت.

 • انجام آسان‌تر تمرینات ورزشی

معمولاً با داشتن سینه‌های حجیم و بزرگ ورزش کردن می‌تواند بسیار دشوار باشد. چراکه هم به عضلات پشت قفسه سینه فشار وارد گردیده و هم ممکن است در ناحیه سینه‌ها درد احساس شود. حال با کوچک کردن سینه‌ها، معمولاً انجام فعالیت‌های ورزشی بسیار آسان‌تر از قبل خواهد شد.‌

 • دوران نقاهت کوتاه‌تر

معمولاً ماموپلاستی دوره نقاهت طولانی‌مدتی ندارد. درنتیجه بیمار در مدت‌زمان کوتاه‌تری بهبودیافته و می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازد.

 • درصد موفقیت بالا

این عمل درصد موفقیت بسیار بالایی دارد و معمولاً در اکثر مواقع نتایجی فوق‌العاده به همراه خواهد داشت.

 • کم‌خطر بودن

دیگر‌ مزیت این عمل زیبایی، کم‌خطر بودن آن می‌باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که انجام عمل کوچک‌ کردن سینه می‌تواند بسیار خطرناک بوده و عوارض زیادی را به همراه داشته باشد.‌ اما قطعاً اگر این عمل را در مراکز معتبر انجام دهید، هیچ خطری نخواهد داشت‌.

مهم‌ترین معایب جراحی زیبایی ماموپلاستی

این عمل می‌تواند برخی معایب را نیز برای زیبا جویان به همراه داشته باشد. البته گفتنی است که درصد بروز این معایب و عوارض بسیار کم بوده و معمولاً در برخی موارد نادر اتفاق می‌افتند. مخصوصاً اگر این عمل را تحت نظر افرادی که تخصص کافی ندارند انجام دهید، احتمال بروز این موارد بالاتر خواهد بود.‌ به‌طورکلی این عمل زیبایی ممکن است عوارض و معایب احتمالی زیر را به همراه داشته باشد:

معایب جراحی زیبایی ماموپلاستی
 • بی‌حس شدن سینه‌ها‌

یکی از مهم‌ترین عوارض ناشی از جراحی ماموپلاستی بی‌حس شدن سینه‌ها می‌باشد. چراکه در طی انجام این عمل پوست سینه برش داده می‌شود و در همین حین ممکن‌ است‌ برخی از اعصاب ناحیه سینه نیز از بین بروند.‌ به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بعدازاین جراحی، سینه‌ها تا حد زیادی دچار بی‌حسی شوند.

 • نامتقارن بودن سینه‌ها

این مورد تنها درصورتی‌که‌ عمل توسط افراد کم‌تجربه‌صورت پذیرد، اتفاق می‌افتد.‌ گاهی ممکن است پزشک نتواند هر دو سینه‌ها کاملاً مشابه یکدیگر کوچک‌تر کند. در این صورت سینه‌ها با یکدیگر تناسب نداشته و نامتقارن خواهند بود.‌ در این صورت ممکن است نیاز به انجام جراحی مجدد باشد تا سینه‌ها فرمی همانند یکدیگر داشته باشند. دکتر آرش جهانشاهی با تجربه و مهارتی که دارد می‌تواند این جراحی را با بهترین نحو برایتان انجام دهد.

 • خونریزی

دیگر فاکتور منفی ماموپلاستی خونریزی می‌باشد. چراکه گاهی محل برش‌های جراحی دچار خونریزی شده که این مورد می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد. اگر خونریزی خفیف بوده و بعد از تایم کوتاهی بهبود یابد، هیچ مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد؛ اما اگر خونریزی در نوع حاد رخ‌داده و ادامه‌دار باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه نمود.

 • درد

این جراحی همیشه با درد همراه خواهد بود و این کاملاً طبیعی است. چراکه بافت‌ سینه بسیار حساس بوده و جراحی آن می‌تواند موجب فشار آمدن به اعصاب این ناحیه شود. وقتی اثر بیهوشی یا بی‌حسی بعد از ماموپلاستی از بین برود، معمولاً فرد درد ناشی از جراحی را احساس خواهد کرد. البته این درد بعد از گذشت سه الی پنج روز به‌طور‌ کامل برطرف می‌شود.

 • تورم

تورم یکی دیگر از مهم‌ترین معایب این عمل‌ جراحی به‌حساب می‌آید. تورم گاهی به‌قدری شدید است که بعد از جراحی به‌ شما اجازه نمی‌دهد نتایج واقعی را مشاهده کنید. تورم ناشی از این جراحی گاهی ممکن‌ است‌ تا ماه‌ها ادامه داشته باشد؛ اما رفته‌رفته برطرف می‌شود.‌

 • به‌جا ماندن رد بخیه

بعدازانجام ماموپلاستی پزشک برش‌های ایجادشده که اغلب کوچک‌ هستند را بخیه می‌زند. حال در اکثر موارد رد بخیه‌ها بعد از چند ماه به‌طور کامل از بین می‌رود؛ اما گاهی نیز ممکن است رد بخیه به‌جا بماند. البته در این صورت نیز هیچ جای نگرانی وجود ندارد. چراکه با انجام لیزر، می‌توان رد به‌جا‌مانده از بخیه را کاملاً محو نمود.‌

ماموپلاستی به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این عمل‌ جراحی معمولاً برای اکثر خانم‌ها قابل انجام است؛ اما پزشکان انجام آن را به گروهی از افراد بیش از سایرین توصیه می‌کنند. چراکه این گروه از افراد کاندید مناسب‌تری بوده و جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند برای آن‌ها مزایای زیادی داشته باشد. به‌طورکلی این جراحی به افراد زیر شدیداً توصیه می‌شود:

 • افرادی که به علت بز‌رگ بودن سینه‌ها، در ناحیه شانه و گردن‌ خود درد احساس می‌کنند.
 • بانوانی که لاغر اندام‌ بوده و بزرگی سینه‌ها، تناسب‌اندام آن‌ها را بر هم زده است.
 • بانوانی که به داشتن سینه‌های کوچک‌تر علاقه‌مند هستند.
 • افرادی که در سلامت جسمانی کامل به سر می‌برند.
 • افرادی که استعمال سیگار و دخانیات ندارند.
 • افرادی که سن بلوغ خود را گذرانده باشند.
 • خانم‌هایی که وزن ثابتی دارند.

ماندگاری ماموپلاستی چقدر است؟

نتایج این عمل معمولاً سریعاً قابل‌مشاهده خواهند بود؛ اما به علت وجود تورم، معمولاً تا یک سال و نیم بعد از عمل می‌توان نتایج واقعی را مشاهده نمود. حال معمولاً مزیت مهمی است که این جراحی به همراه دارد، ماندگاری دائمی آن می‌باشد. اگر یک مرتبه به شکل اصولی تحت انجام این عمل قرار گیرید، معمولاً سینه‌ها تا سال‌های طولانی و به‌صورت مادام‌العمر کوچک‌ باقی خواهند ماند؛ اما برخی عوامل نیز وجود دارند که می‌توانند در میزان ماندگاری ماموپلاستی تأثیرگذار باشند.

برای مثال اگر خانم‌ها بعد از جراحی رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند، ممکن است به علت چاقی، مجدداً توده چربی در ناحیه سینه آن‌ها تجمع نماید. البته در این صورت نیز به‌هیچ‌عنوان اندازه سینه‌ها به حالت قبل بازنمی‌گردد، اما ممکن است کمی حجیم‌تر شوند. یا گاهی ممکن است به علت بالا رفتن سن و شروع روند پیری، سینه‌ها کمی افتاده‌تر شوند. درنتیجه ماندگاری این عمل می‌تواند بسیار طولانی‌مدت باشد و‌ این از اصلی‌ترین دلایل پرطرفدار بودن آن می‌باشد.

مناسب‌ترین سن برای انجام عمل ماموپلاستی

برای انجام این عمل سن زیبا جو از فاکتورهای بسیار مهم می‌باشد. چراکه این عمل محدودیت سنی دارد. طبق دیدگاه پزشکان، افراد زمانی باید این عمل را انجام دهند که سینه‌ها به رشد مناسب رسیده و‌ تکامل‌یافته باشند. به همین دلیل این جراحی برای افراد زیر ۲۰ سال اصلاً توصیه نمی‌شود‌. درنتیجه انجام این عمل برای افراد بالای ۲۲ سال مجاز بوده و هرچقدر در سنین بالاتری انجام‌ شود نتایج بهتری خواهد داشت.‌

از طرفی نیز انجام ماموپلاستی به خانم‌های مسن نیز به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. خانم‌های بالای ۶۵ سال معمولاً پوست شل و افتاده‌تری دارند. درنتیجه پوست آن‌ها حالت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری کافی برای انجام این جراحی را نخواهد داشت؛ اما گاهی افراد در سنین بالا، می‌توانند تحت نظر پزشک برای لیفت سینه‌های خود این‌ عمل را انجام دهند.

انجام ماموپلاستی در دوران‌ بارداری یا شیردهی

عمل جراحی کوچک کردن سینه را در دوران بارداری و شیردهی نیز می‌توان انجام داد. چراکه عملاً این جراحی هیچ مشکلی در زمان‌ بارداری یا شیردهی ایجاد نمی‌کند؛ اما به گفته پزشکان‌ توصیه می‌شود انجام این عمل را به بعد از زمان‌ بارداری و شیردهی به تعویق بیندازید و‌ این مورد نیز چند دلیل مهم دارد.

در درجه اول در زمان شیردهی غدد شیری فعال‌شده و همین موجب تغییر سایز سینه‌ها خواهد شد.‌ به همین دلیل انجام ماموپلاستی در این زمان نمی‌تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد. از طرفی نیز در طی این عمل ماده بیهوشی استفاده ‌شده  و بعدازآن نیز مصرف برخی داروها کاملاً ضروری خواهد بود. حال ماده بیهوشی و این داروها، می‌توانند بر روی روند شیردهی اثرگذار باشند و‌ اختلالاتی به وجود بیاورند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که‌ انجام این عمل در زمان شیردهی، به علت ایجاد برخی برش‌ها می‌تواند به مجاری خروج شیر آسیب وارد کند.

 درحالی‌که این تصور نیز کاملاً اشتباه است. پزشکان متخصص در حین جراحی کاملاً مراقب این مجاری بوده و برش‌ها را به‌گونه‌ای هدایت می‌کنند که به آن‌ها آسیبی وارد نشود.

مراقبت‌های ضروری قبل و‌ بعد از جراحی ماموپلاستی

پیش از جراحی کوچک کردن سینه می‌بایست زیبا جو برخی مراقبت‌ها را انجام داده و به آن‌ها توجه داشته باشد. انجام این موارد موجب می‌شود که‌ عمل با درصد موفقیت بالاتری انجام‌ گیرد. همچنین می‌بایست بعد از عمل نیز، برخی مراقبت‌ها رعایت شده و صورت گیرند تا از بروز برخی مشکلات و عوارض احتمالی جلوگیری گردد. به‌طورکلی قبل و بعد از عمل رعایت مراقبت‌های زیر ضرورت دارد:

مراقبت‌های قبل از جراحی سینه

 • حتماً در خصوص شرایط جسمانی خود با پزشک صحبت کرده و در این مورد صریح و واضح صحبت کنید.
 • اگر قبل از ماموپلاستی دارویی مصرف می‌کنید، می‌بایست حتماً این مسئله را با پزشک در میان بگذارید.
 • تا دو هفته قبل از جراحی، بهتر است از مصرف هرگونه داروی انعقاد کننده خون، به‌شدت اجتناب نمایید‌. چراکه ممکن است حین جراحی موجب بروز خونریزی شدید شوند.
 • حتماً آزمایش‌های لازم قبل از جراحی که پزشک برایتان تجویز می‌کند را به انجام برسانید.
 • اگر سیگار مصرف می‌کنید، بهتر است تا یک‌ ماه قبل از عمل برای ترک اقدام کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی سینه

 • بهتر است تا یک هفته بعدازاین عمل در خانه استراحت کنید و سرکار نروید.
 • در روزهای ابتدایی انجام فعالیت‌های سبک روزانه هیچ مانعی ندارد.‌ اما از انجام هرگونه فعالیت سنگینی که به بدن فشار وارد کند، خودداری نمایید.
 • بعد از ماموپلاستی می‌بایست داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را در تایم مناسب مصرف نمایید.
 • از ماساژ دادن سینه‌ها به‌شدت خودداری کنید.
 • محل زخم را همواره تمیز نموده و مرتباً پانسمان را تعویض کنید.
 • تا ده روز بعد از عمل از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید. چراکه مصرف غذای آبکی مانند سوپ بیشتر توصیه می‌شود.
 • مصرف میوه‌ها را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. میوه‌ها به علت مواد مفیدی که دارند، می‌توانند موجب بهبود هرچه بیشتر زخم‌ها شوند.‌
 • بعد از ماموپلاستی بهتر است مابین شش الی هشت ماه از سوتین طبی استفاده کنید تا سینه‌ها فرم خود را حفظ کنند. البته این کار حتماً باید با صلاحدید پزشک انجام‌ گیرد.
 • بهتر است بعد از جراحی تا یک الی دو روز از رفتن به حمام خودداری کنید‌. بعدازاین تایم نیز، در هنگام حمام رفتن از آب ولرم استفاده نمایید. همچنین آب نباید پرفشار باشد.
 • زخم‌ها بهتر است خنک بمانند، چراکه گرم شدن آن‌ها می‌تواند روند ترمیم را کندتر کند. پس از پوشیدن لباس‌های زیاد خودداری نمایید.
 • بعد از ماموپلاستی از مصرف هرگونه دارویی به‌صورت خودسرانه جداً خودداری نمایید.

سؤالات متداول

نتایج این عمل بعد از رفع تورم، قابل‌مشاهده خواهند بود. معمولاً رفع تورم ممکن است مابین شش ماه الی یک‌ سال و‌ نیم طول بکشد.

هزینه این عمل با توجه به معیارهای مختلفی ازجمله شرایط جسمانی بیمار، میزان مهارت پزشک و مواردی از این قبیل تعیین می‌گردد.

بله این‌ عمل تا حد زیادی موجب لیفت سینه شده و می‌تواند افتادگی این ناحیه را برطرف سازد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.