ابدومینو‌پلاستی چیست؟

تحقق رؤیای اندام ساعت شنی با ابدومینوپلاستی!

حتماً شما نیز بارها با دیدن اندام ساعت شنی سلبریتی‌ها و افراد مشهور، حداقل یک‌مرتبه هم که شده، به فکر داشتن چنین اندام زیبا و متناسبی افتاده‌اید! تمایل به زیباتر شدن در انسان، کاملاً ذاتی بوده و قطعاً هر فردی زیبایی و زیباتر دیده شدن را دوست دارد. درگذشته داشتن اندام ساعت شنی تنها در حد یک رؤیا بوده و کمتر کسی می‌توانست به آن دست یابد. اما امروزه به کمک جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم، داشتن اندامی متناسب و خوش‌فرم دیگر تنها بک رؤیا نیست. پس از انجام این جراحی می‌توانید شکمی صاف و تخت و اندامی بسیار خوش‌فرم داشته باشید. این عمل جراحی ناحیه شکم را تحت تأثیر قرار داده و انجام آن می‌تواند فاکتورهای مثبت زیادی به همراه داشته باشد.

در این عمل جراحی تمامی چربی‌ها و پوست اضافه ناحیه شکم برداشته‌شده و این قسمت به شکل تخت و خوش‌فرم خواهد شد. بسیاری از افراد برای داشتن شکم صاف با فرم مناسب، معمولاً سعی می‌کنند از رژیم‌های غذایی سفت‌وسخت و ورزش‌های سنگین استفاده کنند. معمولاً ورزش و رژیم بهترین و مناسب‌ترین راه برای لاغری محسوب می‌شوند؛ اما گاهی با این دو روش نیز چربی‌های ناحیه شکم از بین نرفته و همچنان این قسمت فرم ناخوشایندی دارد. در این صورت جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند بهترین راهکار برای از بین بردن چربی‌های ناحیه شکم باشد.

تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

حال معمولاً این روش با جراحی لیپوساکشن اشتباه گرفته‌شده و برخی افراد این دو عمل را کاملاً یکی می‌دانند؛ اما آبدومینوپلاستی و لیپوساکشن کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. چراکه درروش لیپوساکشن معمولاً تنها چربی‌های ناحیه شکم برداشته‌شده و پوست در همان حالت اولیه باقی می‌ماند؛ اما درروش آبدومینوپلاستی نه‌تنها چربی‌های این ناحیه از بین می‌روند، بلکه پوست شکم که در اثر بارداری‌های متعدد، کاهش یا افزایش وزن و … شل و آویزان شده نیز، برداشته‌شده و کاملاً سفت می‌شود. همین دلیل موجب شده است که ابدومینوپلاستی نسبت به جراحی لیپوساکشن برتری داشته باشد. به همین دلیل نیز این عمل امروزه بسیار پرطرفدار شده‌ و هم برای خانم‌ها و‌ هم‌ آقایان قابل انجام می‌باشد.

ابدومینو‌پلاستی معمولاً تحت بیهوشی کامل بیمار صورت می‌گیرد، اما در برخی موارد نیز ممکن است پزشک برای انجام این عمل از بی‌حسی نخاعی استفاده کند. پس از بی‌حس شدن کامل ناحیه شکم، پزشک یک برش نسبتاً بزرگ‌ در ناحیه شکم ایجاد نموده تا بتواند به بافت چربی دسترسی داشته باشد. کلیه توده‌های چربی از داخل شکم خارج‌شده و پوست اضافه نیز جداسازی خواهد شد. در مرحله بعد پزشک‌ دوباره پوست ناحیه شکم را بخیه زده و جراحی به پایان می‌رسد.

مهم‌ترین مزایای انجام جراحی آبدومینوپلاستی

انجام این جراحی می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای بیماران به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که امروزه این عمل زیبایی، محبوبیت زیادی پیداکرده است. چراکه با انجام آن می‌توانید اندامی جوان و زیبا داشته باشید و از فرم متناسب آن لذت ببرید.‌ در ادامه به برخی از مهم‌ترین فاکتورهای مثبت این عمل جراحی اشاره نموده‌ایم:

خونریزی کم

نقاهت کوتاه

عوارض کم

زمان کوتاه

افزایش اعتماد‌ به‌ نفس

 • خونریزی بسیار کمتر

معمولاً خونریزی یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند موجب هراس افراد برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی شود؛ اما درروش ابدومینوپلاستی این مشکل‌ وجود‌ ندارد. چراکه در این شیوه معمولاً مقدار خونریزی بسیار کم و ناچیز بوده و به‌هیچ‌عنوان موجب نگرانی شما‌ نمی‌شود.

 • دوره نقاهت کوتاه‌تر

دسته دیگر از افراد، به‌این‌علت که نمی‌خواهند دوره نقاهت طولانی‌مدتی را بگذرانند، از انجام عمل‌های زیبایی منصرف می‌شوند‌. دوره نقاهت، مخصوصاً برای افرادی که شاغل هستند بسیار اهمیت دارد؛ اما در این خصوص می‌بایست بگوییم هیچ جای نگرانی نیست‌. چراکه در این روش معمولاً دوره نقاهت بسیار کوتاه‌مدت بوده و بیمار پس از بازه زمانی بسیار کوتاهی از بیمارستان ترخیص می‌شود.

 • عوارض کمتر

هر عمل جراحی زیبایی می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد؛ اما روش آبدومینوپلاستی نسبت به سایر جراحی‌های زیبایی کم عوارض‌تر بوده و معمولاً عوارض آن بسیار خفیف می‌باشند.

 • انجام گرفتن در تایم کوتاه

مدت‌زمان این جراحی زیبایی نیز بسیار کوتاه می‌باشد. عمل آبدومینوپلاستی به‌طورکلی مابین دو الی چهار ساعت به طول می‌انجامد. مدت‌زمان این عمل جراحی بستگی به فرم بدن زیبا جویان دارد. به‌گونه‌ای که هرچقدر چربی ناحیه شکم افراد بیشتر باشد، جراحی ابدومینوپلاستی در مدت‌زمان طولانی‌تری انجام می‌گیرد.

 • افزایش اعتمادبه‌نفس

وقتی با انجام این عمل به اندام رؤیایی خود دست‌یابید، قطعاً اعتماد به نفس شما نیز افزایش خواهد یافت. چراکه با داشتن یک‌ اندام و استایل مناسب قطعاً احساس بهتری به خود داشته و این عمل می‌تواند موجب تقویت روحیه‌تان نیز شود.

معایب و‌ عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

این عمل جراحی باوجوداینکه مزایای زیادی به همراه دارد، می‌تواند برخی فاکتورهای منفی را نیز داشته باشد. آشنایی با عوارض و معایب این جراحی و کسب اطلاعات کامل در این خصوص، قبل از انجام آن بسیار ضرورت دارد.‌ به همین دلیل در ادامه به بررسی مهم‌ترین معایب و‌ عوارض این روش جراحی شکم پرداخته‌ایم:

عوارض ابدومینوپلاستی
 • احتمال آسیب به اعصاب شکم

همان‌طور که می‌دانید در زیرپوست شکم اعصاب زیادی وجود دارند. در طی عمل آبدومینوپلاستی گاهی ممکن‌ است‌ به این اعصاب آسیب وارد شود. معمولاً این‌ مورد زمانی رخ می‌دهد که پزشک مهارت و‌ تجربه کافی را نداشته باشد.

 • عفونت و خونریزی

محل جراحی ابدومینوپلاستی یک زخم باز نسبتاً بزرگ خواهد‌ بود که هر لحظه ممکن است عفونت کند. اگر بهداشت این ناحیه بعد از تراپی به‌خوبی رعایت نشود، ممکن است با رشد باکتری‌ها در این قسمت، در ناحیه جراحی عفونت بروز پیدا کند. به همین دلیل‌ این مورد را نیز می‌توان از عوارض و معایب مهم این جراحی به‌حساب آورد.

 • درد شدید

گاهی بیمار بعد از اتمام این جراحی، درد بسیار شدیدی را در ناحیه عمل احساس می‌کند. احساس درد کاملاً طبیعی است و معمولاً پس از چند روز کاملاً برطرف می‌شود؛ اما می‌تواند در روزهای ابتدایی بسیار آزاردهنده باشد.

 • خطرات بیهوشی

معمولاً جراحی ابدومینوپلاستی تحت بیهوشی کامل صورت می‌گیرد؛ اما گاهی استفاده بیش‌ازحد از مواد بیهوشی می‌تواند برخی خطرات را برای بیمار به همراه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال ممکن است بیمار دچار مشکلات تنفسی شود.‌ درنتیجه خطرات ناشی از بیهوشی را نیز می‌توان از دیگر معایب و‌ فاکتورهای منفی این‌ عمل به‌حساب آورد.

 • ناهمگونی در بافت پوست و شکم

از دیگر معایب مهم این نوع جراحی، می‌توان به ناهمگونی بافت پوست و شکم اشاره نمود. گاهی بافت پوست شکم به‌خوبی برش نخورده و هماهنگی متناسبی ندارد. در این صورت ممکن است نیاز باشد بیمار مجدداً تحت عمل‌ جراحی قرار گیرد تا این مشکل برطرف گردد. البته این مورد زمانی پیش می‌آید که پزشک مهارت و تجربه کافی نداشته باشد.

 بهترین کاندیدهای عمل جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها یک روش لاغری بسیار ایمن و کم‌خطر می‌باشد. پس عملاً همه افراد می‌توانند این جراحی را به‌منظور داشتن یک اندام متناسب و ایده آل انجام دهند؛ اما به‌طورکلی برخی افراد به علت داشتن شرایطی خاص، کاندیدهای مناسب‌تری برای انجام این جراحی به شمار می‌روند. پس این جراحی برای افراد زیر بهترین و مناسب‌ترین گزینه می‌باشد:

 • سلامت فیزیکی مناسب

افرادی برای انجام این عمل کاندید مناسبی هستند که از سلامت فیزیکی مناسبی برخوردار باشند؛ یعنی باید ازنظر جسمانی دارای سلامت کامل بوده و حتماً ثبات وزن داشته باشند. به همین دلیل این عمل برای افراد بدحال یا کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای خاصی هستند، توصیه نمی‌شود.

 • افراد دارای شکم بسیار بزرگ

همان‌طور که‌ گفته شد ابدومینوپلاستی تنها به‌منظور کاهش چربی‌های ناحیه شکم انجام می‌گیرد. به همین دلیل افرادی که شکم بسیار بزرگی دارند و شکم آن‌ها با سایر اعضای بدنشان تطابق و تناسب ندارد، بهترین کاندید برای انجام این عمل جراحی به شمار می‌روند.

 • اشخاص واقع‌گرا

دیگر کسانی که برای انجام این نوع جراحی بسیار مناسب می‌باشند، افراد واقع‌گرا می‌باشند. کسی که قصد انجام این نوع جراحی زیبایی را دارد، می‌بایست انتظارات بسیار منطقی و واقع بینانه داشته باشد. به‌هرحال این عمل تا حد زیادی می‌تواند موجب خوش‌فرمی ناحیه شکم شود؛ اما ‌گاهی برخی انتظارات زیبا جویان در خصوص انجام آن واقع بینانه و منطقی نیستند. به‌عنوان‌مثال برخی خانم‌ها به علت بارداری‌های پی‌درپی، دچار کشیدگی بیش‌ازحد پوست و‌ ترک‌ها یا سلولیت پوستی در قسمت شکم شده‌اند. حال باوجود اینکه ابدومینوپلاستی چربی‌های ناحیه شکم را از بین می‌برد و پوست شل و اضافه را برطرف می‌سازد، نمی‌توان انتظار داشت که ترک‌های پوستی را از بین ببرد و یا رنگ پوست را تغییر دهد.

 • افراد غیر سیگاری

گرچه این عمل ایمنی بیشتری برای افراد سیگاری دارد؛ اما در حالت کلی کسانی برای این عمل مناسب هستند که استعمال سیگار و دخانیات نداشته باشند. چرا که معمولاً افرادی که استعمال دخانیات دارند، معمولاً ازنظر جسمانی ضعیف‌تر بوده و ممکن است برای انجام ابدومینوپلاستی مناسب نباشند.

 • افراد بالای ۴۰ سال

افرادی که بالای ۴۰ سال سن دارند، به علت گذر زمان و حرکت‌ به سمت میانسالی، معمولاً پوست شل و افتاده‌ای خواهند داشت. این دسته از افراد نیز درصورتی‌که شکم نسبتاً بزرگی داشته باشند، می‌توانند با اتمام این عمل هم فرم شکم خود را زیباتر کنند و هم پوست سفت‌تری داشته باشند.

چه کسانی نباید جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهند؟

باوجوداینکه عمل آبدومینوپلاستی می‌تواند رؤیای استایل و‌ اندام ساعت شنی را به واقعیت تبدیل کند، بازهم انجام آن به برخی افراد توصیه نمی‌شود. چراکه برعکس کاندیدهای بالا، برخی افراد به علت شرایط خاصی که دارند، معمولاً نباید این عمل را انجام دهند. این دسته از افراد شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افراد بی‌توجه به رژیم غذایی و ورزش

ابدومینوپلاستی به هیج عنوان نمی‌تواند جایگزین رژیم غذایی و ورزش شما شود. برخی از افراد تصور می‌کنند که‌ پس از انجام این جراحی زیبایی می‌توانند هرقدر که بخواهند کالری مصرف کنند و عملاً دیگر نیاز به ورزش کردن نیز نخواهد بود؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است. چون بعدازاین عمل نیاز به مراقبت‌های بیشتری خواهد بود. اگر رژیم و ورزش رعایت نشود، ممکن است بعد از عمل، دوباره شاهد تشکیل توده چربی در ناحیه شکم بوده و نیاز به جراحی مجدد باشد.

 • خانم‌های در شرف بارداری

همیشه توصیه می‌شود، ابدومینوپلاستی بعد از آخرین بارداری صورت گیرد. چراکه در حین بارداری معمولاً به علت رشد جنین، پوست کشیده می‌شود و همین ممکن موجب بزرگ‌ شدن شکم‌ یا تشکیل توده در این ناحیه شود. در این‌صورت پس از بارداری بازهم نیاز است که آین جراحی مجدداً انجام گیرد. به همین دلیل نیز انجام این عمل به خانم‌هایی که در شرف بارداری هستند، به‌هیچ‌عنوان‌ توصیه نمی‌شود.

 • افراد بدون ویژگی ریسک‌پذیری

وجود ویژگی ریسک‌پذیری برای انجام این عمل بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل معمولاً افرادی برای انجام ابدومینوپلاستی مناسب هستند که کاملاً ریسک‌پذیر باشند. به‌عنوان‌مثال ممکن است بعدازاین‌ عمل جای برش طولی برای همیشه بر روی شکم باقی بماند. یا حتی ممکن است بیمار عوارض شدیدی را تجربه کند. باوجوداینکه درصد بروز چنین مواردی بسیار کم‌ است، اگر فردی یک درصد تحمل چنین مواردی را نداشته باشد، بهتر است از انجام این عمل صرف‌نظر نماید.

 • افراد بدون‌ ثبات وزن

وجود ثبات وزن از لازمه‌های اصلی انجام این عمل جراحی محسوب می‌شود. اگر فردی مرتباً چاق و لاغر شود، در ناحیه شکم‌ دچار تغییرات پوستی زیادی خواهد بود. در این صورت انجام ابدومینوپلاستی اصلاً توصیه نمی‌شود.

مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

قبل و بعد از عمل آبدومینوپلاستی می‌بایست بیمار تحت انجام برخی مراقبت‌های ویژه قرار گیرد. مراقبت‌های قبل از جراحی موجب می‌شوند که بیمار سریع‌تر برای عمل آماده شود. مراقبت‌های بعد نیز روند بهبودی را سریع‌تر نموده و دوره نقاهت را کوتاه‌تر خواهند نمود. به همین دلیل رعایت این مراقبت‌ها بسیار ضرورت دارد. در زیر مهم‌ترین مراقبت‌های قبل و بعدازاین جراحی زیبایی را ذکر نموده‌ایم:

مراقبت‌های لازم قبل از جراحی

 • فرد می‌بایست حتماً تحت‌ انجام برخی آزمایش‌ها قرار گیرد تا پزشک از سلامت جسمانی او اطمینان حاصل نموده و مطمئن شود که جراحی برای فرد مشکل یا خطر خاصی نخواهد داشت. این آزمایش‌ها شامل مواردی مثل انعقاد خون، هموگلوبین و ... می‌باشند.
 • زیبا جو باید حتماً هشت ساعت قبل از ابدومینوپلاستی از خوردن غذا خودداری نماید. درواقع بیمار باید کاملاً ناشتا باشد. همچنین آخرین وعده غذایی نیز بهتر است سبک باشد.
 • برخی داروها موجب رقیق‌تر شدن خون می‌شوند. این داروها اگر قبل از جراحی مصرف شوند می‌توانند برخی خطرات را به همراه داشته و خونریزی ناشی از جراحی را تشدید نمایند.
 • به‌طورکلی معده باید قبل از جراحی کاملاً خالی باشد. پس از دو ساعت قبل از جراحی نیز، بهتر است مصرف از کاملاً محدود گردد.
 • اگر موی زائد بر روی شکم وجود دارد، باید قبل از جراحی حتماً اصلاح شود.‌

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی

 • بعد از جراحی ابدومینوپلاستی معمولاً درد و سوزش کاملاً طبیعی است. برای تسکین درد از مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان قبل از التیام زخم‌ها، بر روی شکم یا پهلو نخوابید. بهتر است به پشت خوابیده تا فشاری به قسمت جراحی‌شده وارد نگردد.
 • قطع مصرف مشروبات الکلی و دخانیات تا یک ماه پس از جراحی ضرورت دارد. چراکه مصرف این موارد، موجب می‌شود که بهبود زخم‌ها مدت‌زمان بیشتری به طول بینجامد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.